Kalorifer Kazanı (Katı)

image459

Katı Yakıtlı Kalorifer Kazanı

 

Genellikle Doğalgazın olmadığı yerlerde kullanılmaktadır. Yakıt cinsinin kolay bulunmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Şimdilerde ise doğalgaz bulunmayan nadir bölgeler ve kazalar olduğu için talep miktarları azaldı. Daha rahat bir yaşamı hedefleyen insanımız kullanım yerlerini zamanla farklılaştırdı da diyebiliriz. Günümüzde doğalgaz olmayan nadir bölgelerde ve mustakil hanelerde kullanılmaktadır. “Soba ile bir yeri ısıtmaktansa , kazanla her yeri ısıtırım ” diyerek tek katlı ve iki katlı yapılarda sıklıkla kullanmaya başladılar. Hatta zaman zaman kış mevsimine girmeden Anadolu esnafının montaj yetiştiremedigi dahi oluyor.

Katı Yakıtlı Kazan Çeşitleri

Katı yakıtlı kazan özellik eklendikçe çeşitlenir. Küçük kapasitelilere kat kaloriferi büyük kapasitelilere ise katı yakıtlı kazan denir. Pelit yakıtlı kazan, fındık kabuğu yakıtlı kazan, kozalak yakıtlı kazan, kömür yakıtlı kazan, odun yakıtlı kazan gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kül boşaltmalı katı yakıtlı kazan, pistonlu katı yakıtlı kazan, stokerli katı yakıtlı kazan gibi çeşitlere ayrılır.

Otomatik Yüklemeli Stokerli Katı Yakıtlı Kazan

Otomatik yüklemeli kazanlarda, büyük bir huniye benzer ürünün içine yakıt eklenir ve kazanın içindeki ürün yandıkça ve istenen sıcaklık düştükçe yakıt otomatik olarak çekilir.